Bauskas un Iecavas pašvaldībās sāk cīņu ar Spānijas kailgliemežiem

Spānijas kailgliemeži šovasar vairs nav tikai mazdārziņu saimnieku bieds. Aizvien vairāk tie iekaro arī parkus un citas atpūtas vietas. Lai cīnītos ar nelūgtajiem viesiem, Bauskas novada Gailīšu pagastā kailgliemežu lasīšanā nodarbināti skolēni, un tiekot domāts arī par pagasta talku, bet Iecavā tiek izmantotas īpašas granulas.

Gailīšu pagastā nodarbinātajiem skolēniem ierasto kapļu vai grābekļu vietā šoreiz tiek izsniegti spaiņi Spānijas kailgliemežu lasīšanai. Pagasta peldvietā nelūgtie viesi jau lasīti pagājušajā nedēļā, tomēr arī šodien netrūkst ko likt spaiņos.

"Ar cimdiem ir vieglāk, bet ir diezgan pretīgi," atzīst gliemežu lasītājs Rihards.

Vēl ātrāk spaiņi pildās meitenēm, kuras kailgliemežus lasa pagasta centra puķu dobēs un zālienā. Uzrunātie skolēni stāsta, ka Spānijas kailgliemežu lasīšana jau kļuvusi par viņu ikdienu ne tikai darba laikā, bet arī mājās.

"Tas ir tāds uzmanīgs darbs. Ir jāskatās, vai nerāpo kaut kur apkārt, bet vieglāk jau ir gliemežus lasīt nekā ravēt," saka gliemežu lasītāja Daniela.

Bauskas novadā oficiāli apstiprinātas piecas Spānijas kailgliemežu atradnes. Gailīšu pagastā tie jau pirms vairākiem gadiem redzēti peldvietā, bet tagad invāzija kļuvusi daudz plašāka.

"Šobrīd ir nokļuvuši apmēram kilometra attālumā arī līdz ciemam. Es domāju, ka visā rādiusā jau ir," atklāj Gailīšu pagasta pārvaldes vadītājs Aleksandrs Gurkovskis.

Augustā Spānijas kailgliemeži visintensīvāk dēj olas, tāpēc jācenšas panākt, lai to paliktu pēc iespējas mazāk. Tam gan nepieciešams krietni vairāk darba roku, tāpēc pagastā apsver iespēju rīkot kādu Spānijas kailgliemežu lasīšanas pasākumu.

"Ierobežot mēs noteikti viņus varētu vairāk, bet pilnībā atbrīvoties diez vai, ja nu kāda bargāka ziema palīdzēs," atzīst Gurkovskis.

Cīņu ar Spānijas kailgliemežiem uzsākuši arī iecavnieki. Tur gan tiek izmantotas citas metodes. Pirms trīs nedēļām Iecavas parkā visas celiņu maliņas nobērtas ar speciālām granulām – par ko parka apmeklētājus brīdina uzraksti.

"Gliemeži pazuda, bet uz šo brīdi viens otrs jau atkal lien. Var jau redzēt, un augusta vidū būtu jākaisa otrreiz," stāsta Iecavas novada pašvaldības dārzkopības speciāliste Sarmīte Avota, piebilstot, ka tas neesot lēts prieks, jo viens 10 kg maiss maksā 75 eiro.

Gliemežu ēsma pieskaitāma pie augu aizsardzības līdzekļiem, ko nedrīkst kaisīt upes tuvumā, kur tad arī pašreiz izveidojusies lielākā kailgliemežu populācija.

"Tas būtu jādara valstiskā līmenī. Jāizstrādā rīcības plāns, ko mēs darām, ko mēs varam atļauties," uzskata Avota.

Spānijas kailgliemeža atradnes Latvijā apstiprinātas vairāk nekā sešdesmit vietās, un vēl gandrīz trīsdesmit ir pagaidām nepārbaudītas invāzijas vietas.

Ārējais resurss
Datums
Autors
LTV Ziņu dienests
Valoda

Ja patika, padalies!