Metodes - Teritorijas sakopšana

Galvenie teritorijas sakopšanas darbi: 

Zāles pļaušana
  • Šis ir smagākais un laikietilpīgākais darbs teritorijas sakopšanā.
  • Nopļaujot lielu zāles platību sausā un karstā laikā, daļa gliemežu var iet bojā, ja temperatūra ap viņiem sasniedz vismaz 25 grādus.
  • Zālājs, kurš vasarā izdeg, būs brīvs no gliemežiem.
  • Ja pļavā ir zināma aizsargājamo augu vieta, appļaujam tām apkārt, gliemežus šajās nenopļautajās vietās nolasām ar rokām, vai izmantojam gliemežu granulas.
Bioloģisko atkritumu savākšana
  • Koku lapas, pļauto zāli un  zarus nepieciešams sagrābt un atbilstoši kompostēt. Par drošu kompostēšanu vairāk informācijas pieejama šeit.
  • Ja zāle nav savākta iepriekšējos gadus, tad ir nepieciešams kārtīgi iztīrīt arī šo slāni, jo tā ir laba vieta gliemezim.
Koku, Krūmu un dobju  sakopšana
  • Ja ir veci celmi, likvidē tos, zem tiem vai tajos veidojas caurumi, kur var labprāt dzīvo gliemezis.
  • Izgriez krūmiem vecos zarus, starp zariem veidosies vairāk brīvās vietas, vieglāk varēsi pamanīt paslēpušos gliemezi.
  • Beigtās augu daļas kompostē.
Dažādu atradņu likvidēšana
  • Savāc teritorijā liekos akmeņus, ķieģeļus, dēļus, dažādus segumus. Pirms to pārvietošanas, pārbaudi tos vai tajos neslēpjas gliemezis. 
Sakopjot teritoriju
  • Pievērs uzmanību vai sakopšanas laikā neredzi kādu gliemezi. Ja ir, nolasi un iznīcini.
    • Starp sakopšanas darbarīkiem ir noteikti jābūt gliemežu lasīšanas aprīkojumam.
  • Jo ātrāk likvidēsi un kompostēsi savāktos atkritumus, jo labāk.
    • Savācot kaudzi vēlāk, pievērs uzmanību, vai tajā nav gliemeži un uzreiz tos savāc.
Laistīšana
  • Laisti teritoriju no rītiem, vakarā laistot gliemeži būs aktīvāki.
Augsnes apstrāde
  • Rudenī vai agri pavasarī augsni apstrādā, tādā veidā likvidēsi tajā mītošos gliemežus un to oliņas. Visefektīvāk to ir darīt pirms zināma aukstuma. Gliemezis nokļūstot uz augsnes var apsalt, jo tam iepriekš gliemezis nebūs gatavojies.
Pieredze
Zāles pļaušana
  • Galvenais nosacījums, lai ierobežotu gliemeža izplatību, ir nepieciešams regulāri nopļaut zāli. 
  • Ilgstoši nepļautā zālē, ne tikai būs grūti ieraudzīt gliemezi, bet tajā pat nevarēsi ieiet. 
  • Nopļaujot un sagrābjot zāli, vieglāk atrast lokālas atradņu vietas: bedres, alas, spraugas, sūnas, būvgružus, vecus celmus, utt.
Zāles un citu bioloģisko atkritumu savākšana
  • Parasti, kad kopju savu dārzu, bioloģiskie atkritumi uzreiz nonāk spainī un ķerrā. 
  • Neliela izmēra zālājā, kurš ir nopļauts un nogrābts, mazie gliemeži atradās un atradās. Secināju, ka tajā vēl ir palicis slānis ar iepriekšējos gados pļauto zāli. Izgrābjot to laukā, konstatēju, ka gliemeži uzreiz pēc tam atradās lokālās vietās, kur zālīte gardāka, koku un ēku ēnā.
  • Sakopjot blakus teritorijā krūmus, to nogrieztie zari tika savākti pēc vairākām dienām. 
    • No pāris kvadrātmetriem tika savākti 66 gliemeži, tikmēr visā tajā teritorijā lasījām jau līdz 10 gliemežiem.
    • Cik tika likvidēti kopā ar zariem, informācijas nav.
    • Ja tiek savākta ilgstoši nostāvējusi bioloģisko atkritumu kaudze, nepieciešams uzreiz vietu pārskatīt, lai gliemeži neizklīstu pa visu dārzu.

Ja patika, padalies!

Brīdī, kad intensīvi pār žogu sāka līst gliemeži, devāmies skatīt, kas notiek otrpus žogam. Skatīties devāmies ar spaini un lasīšanas irbuļiem. Tā bija 2. jūlija nakts. Vakarā pirms tam bija pamatīgs lietus. Kopā ar vīru staigājām tur 3 stundas, kopā salasījām 2 kg gliemežu, kas pēc vēlākiem aprēķiniem, varēja būt ap 800 gliemežiem dažāda izmēra, jo lasījām pilnīgi visus, kurus redzējām. Kājas šķita tikai slapjas no zāles, bet otrā rītā iekāpt savos mīļajos krokšos vairs nevarēju, tie bija viscaur gļotās.  

Domājām, ko darīt, jo apnika gliemežus ķert uz žoga un redzējām, ka gliemezis pārvietojas lielākās platībās, kas apdraudēja mūsu dārza nosargāto daļu, kur gliemeži vēl netika konstatēti . Satikām viendien teritorijas saimnieci. Pastāstīju mūsu bēdu, pārrunājām, piedāvāju palīdzēt teritorijas sakopšanā un gliemežu nolasīšanā. Sakopšana prasīja nedaudz vairāk kā 10 stundas, bet tās jau mums ir atmaksājušās. Tā kā tā ir publiskā teritorija, visi šobrīd ir apmierināti un priecīgi. Kaimiņi, jo teritorija ir sakopta, mēs - gliemežu teritorijā no tās puses vairs neienāk. Plus ir izveidojušās normālas, draudzīgas kaimiņu attiecības ar blakus esošās daudzdzīvokļu mājas iedzīvotājiem. 

Gliemežu skaita samazinājums

Paši bijām pārsteigti, ka pāris nedēļu laikā ieguvām tik ātru rezultātu, 2 kg bija vienreiz, pēc tam apjoms būtiski samazinājās, tagad jau tas ir rets gliemezis, ko tur atrodam. Šis rezultāts mūs mudināja tālākai cīņai un aicināt citus. Kamēr mēs aizgājām reizēm salasīt kādu spainīti, tas nedeva rezultātu, kad sākām to darīt regulāri un sistemātiski, rezultāts ir redzams. Šobrīd apsekojam teritoriju, bet patērētais laiks diviem no trīs stundām ir samazinājies vienam uz 10 minūtēm. Reizēm aizejam apskatīt teritoriju divatā tīri kompānijas pēc. Karstajā laikā pastaigu uz šo teritoriju izlaižam, bet tās nepārtraucam,pēc lietus vakarā noteikti apsekojam arī šo teritoriju.

Pirmie rezultāti mūsu ciematiņā sākās ar mūsu teritorijas nosargāšanu un blakus esošas nelielas teritorijas atgūšanu.

 

Kad jau redzējām pozitīvus rezultātus (27.07.2022)  pirmajos mūsu veiktajos darbu posmos, sapratām, ka nevēlamies vairs apstāties, jo nevēlamies, lai gliemezis atgrieztos pie mums dārzā. 

Vispirms interesēja gliemezi ierobežot aiz otras robežas. To izdarot, Spānijas kailgliemezis mūsu dārzā ir retums.

Kopā līdz augusta vidum pamazām pēc teritoriju saimnieku nopļaušanas, esam savu lasīšanas platību palielinājuši tuvu jau 1 hektāram. Daļa no tās ir vairs tikai pieskatāma.  Sākotnēji mums daudz darba prasīja pa dienu nogrābt nopļauto zāli un pēc nepieciešamības izgrābt arī iepriekšējo gadu zāli, piepļaut krūmu apakšas. Tā ievērojami saīsināja gliemežu lasīšanas laiku, pirmajā vakarā gliemeži bija vairāk, pēc tam to skaits būtiski saruka.

Pati gliemežu lasīšana mums diviem sākumā prasīja pat līdz 3 stundām vakarā, šobrīd jau tā ir stunda, kura praktiski jau no lasīšanas ir pārvērtusies par patīkamu pastaigu. Lai spētu apstaigāt visas platības, izvērtējām situāciju, sākām ar tām vietām, kur bija lielākie gliemeži, lai tos nolasītu un tie nepaspētu sadēt nākamo paaudzi. Lasot Spānijas gliemežus visus pēc kārtas - lielus un mazus, sākumā nolasās tāpat lielie, pēc tam vairāk lasīšanai paliek mazie.  Pirmajā lasīšanas reizē izteikti tiek nolasīti mīlas pārīši, pēc tam jau vairs šādus skatus neredzam. Ja sanāk vairāk lasīt, izvērtējām vai varam apstaigāt visu vai tomēr lasīt teritorijās pēc grafika.

Pirmo lasīšanas reižu laikā šajās platībās (neskaitot mūsu dārzu, kur gliemežu vienkārši nebija daudz) esam salasījuši vismaz 30 litrus gliemežu. Pēdējo reižu lasījumi vakarā (augusta vidū) pēc lietus sasniedz puslitru.

Esam sazinājušies ar visiem vēl aktuālajiem Zvirgzdu īpašumu saimniekiem, lai informētu par gliemežu esamību viņu teritorijas malās un esam gatavi palīdzēt ar savu padomu un iespēju robežās piedalīties ar savu palīdzību, ja tāda būs nepieciešama.

Šobrīd darbs ir jāturpina, šīs sezonas laikā Zvirgzdos konstatēts aptuveni 6 reizes lielākā platībā nekā tās bija pagājušā gadā. Ja gliemezi neapturēs, risks tiem ir nokļūt pāri ceļam lielajās pļavās un Talsu privātmāju rajonā. 

Informācija par pasākumiem Spāņu kailgliemeža apkarošanai 2020. gada sezonā.

Šonedēļ Rīta panorāmā turpinām sižetu sēriju, kas veltīta padomiem dārza darbos. Kolēģis Uldis Birziņš visu šo nedēļu jums stāstīs, kā cīnīties ar dažādiem kaitēkļiem. Pirmais sižets veltīts gliemežiem. Kā mēģināt ar tiem cīnīties, Uldis devās skaidrot uz Nacionālo botānisko dārzu Salaspilī.

Vasara ir laiks, kad mazdārziņu īpašnieki sāk novākt ražu, bet Jelgavas pievārtē dārzu saimniekiem šogad atliek vien noskatīties uz sagrauztajām pupiņu, kāpostu un pat puķu lapām. Neskartas ir tikai begonijas un tomāti siltumnīcā. Šīs postažas vaininieki ir Spānijas kailgliemeži, kam pēdējo gadu Latvijas siltās ziemas un lietainās vasaras ir izdzīvošanai ļoti labvēlīgas. Stāsta TV Spektrs.