Metodes - Kaimiņu sadarbība

Vārds "Vainīgs"   (kaimiņu vainošana gliemeža ievazāšanā, teritorijas nekopšanā) nav palīdzējis ierobežot Spānijas kailgliemezi! Tas tikai saasina kaimiņu attiecības un rezultātu mēs panākam tikai pretēju! Ar situāciju ir vienkārši jātiek galā no tā brīža, kurā Tu jau esi! Diemžēl nevaram mēs pagriezt laiku atpakaļ un tikt galā ar to, kas un kā bija pirms gada! Bet neatliekam to arī uz vēlāku laiku, lai  pēc tam nerodas vēlme pēc neiespējamā - pagriezt laika pulksteni atpakaļ.

Nezināšana

Informē kaimiņu par saviem atradumiem, pastāsti par to radīto problēmu. 

Varbūt kaimiņš:
  • naktīs pa dārzu nestaigā un nelūgto viesi nemaz nav saticis,
  • nezina, kas notiek viņa īpašumā, jo apseko to reti vai problēma ir īpašuma tālākajā stūrī,
  • gliemezi ir saticis, bet nezina, kas tas ir, ko tas var nodarīt viņa dārzam un apkārtējai videi un kā tas var ietekmēt viņa īpašuma vērtību,
  • nezina  kā no tiem atbrīvoties.
Sadarbība
  • Latvijā reti izmantojam kaimiņu sadarbību, lai ierobežotu Spānijas kailgliemežu izplatību!
  • Vietās, kur to izmanto, dzirdam pozitīvus stāstus!
  • Sadarbojoties sinhroni, pozitīvs rezultāts būs ilgtermiņa.
  • Ja situācija ir smaga, var vienoties, ka sāk abi kaimiņi pie kopējās robežas. 

ATCERAMIES!

  • Viens no gliemežu izplatīšanās cēloņiem ir augu podi. Sākotnēji tie bija ievestie stādi, šobrīd jau stādu audzētavās, gliemezi iegūst arī vietējie stādi, ja blakus ir ievestie. Bet tie ir stādi, kurus pērkam kopā ar zemi, kur gliemezis var būt vai vismaz to oliņas. 
  • Savukārt, kas šādus augus stāda savā dārzā, visticamāk ne jau kaimiņš, kurš zāli nepļauj un vispār neko nekopj. Gliemezis, ja nav ienācis vēl no tālākām platībām, tad tas var būt ienācis tieši šādā veidā dārzos, kur viss vienmēr ir skaisti un glīti. Ko darīt, ka kaimiņa dārzs tam kļuvis tik mīļš, ka dienā tur var paslēpties! Ir jārunā ar kaimiņu, vainīgos nav jāmeklē, jāmeklē ir kopīgs risinājums.
Pieredze

Iesaistot personīgi katru kaimiņu sarunās, izstāstot par problēmu un piedāvājot risinājumu un sadarbību, esam sasnieguši rezultātu par kuru pirms gada nevarējām iedomāties - mēs savu teritoriju varam mierīgu sirdi apsekot dažas reizes nedēļā.

Ja patika, padalies!

Savu cīņu uzsākām reizē ar pirmo gliemezi 2017. gadā. Esam izmēģinājuši ļoti daudz veidus kā gliemezi ierobežot. Pārliecinošu rezultātu nebija līdz 2020. gadam. 2021. gads bija ļoti sauss un gliemezis šķita, ka mūsu teritorijas ir pametis. Gājām skatīties citās vietās, kur viņi bija, lai saprastu, kas noticis. 

Šogad (2022) būtisku rezultātu panācām ar aizsargjoslas izveidi ar robežām, kur bija gliemeži. Izmantojām smalku ēnošanas tīklu. Kāds gliemezis izmantoja iespēju un devās tam pāri, bet tie bija vairs tikai daži un drusku pa 3 metriem padarījām viņiem garāku ceļu uz mūsu dārzu. 

Vēl būtiskāku rezultātu iegūstam, kad dodamies palīgā kaimiņiem, gliemezis mūsu dārzā kļūst aizvien retāks. 

Mūsu teritorijas ikdienas pieskatīšana aizņem aizvien īsāku laiku, ja kādreiz tās bija regulāras pastaigas no rīta un vakarā pa stundai divatā. Tad šobrīd ejam vakarā pastaigā un tas prasa jau vairs tikai 10 minūtes un ne katru vakaru.  Dārzu pļaujot, kopjot tiek pievērsta uzmanība vai gliemezis nav kaut kur atkal iedzīvojies. Tādu situāciju šogad nav bijis.  Bet pagaidām pastaigas vēlu vakarā atcelt pilnībā nevaram. 

Brīdī, kad intensīvi pār žogu sāka līst gliemeži, devāmies skatīt, kas notiek otrpus žogam. Skatīties devāmies ar spaini un lasīšanas irbuļiem. Tā bija 2. jūlija nakts. Vakarā pirms tam bija pamatīgs lietus. Kopā ar vīru staigājām tur 3 stundas, kopā salasījām 2 kg gliemežu, kas pēc vēlākiem aprēķiniem, varēja būt ap 800 gliemežiem dažāda izmēra, jo lasījām pilnīgi visus, kurus redzējām. Kājas šķita tikai slapjas no zāles, bet otrā rītā iekāpt savos mīļajos krokšos vairs nevarēju, tie bija viscaur gļotās.  

Domājām, ko darīt, jo apnika gliemežus ķert uz žoga un redzējām, ka gliemezis pārvietojas lielākās platībās, kas apdraudēja mūsu dārza nosargāto daļu, kur gliemeži vēl netika konstatēti . Satikām viendien teritorijas saimnieci. Pastāstīju mūsu bēdu, pārrunājām, piedāvāju palīdzēt teritorijas sakopšanā un gliemežu nolasīšanā. Sakopšana prasīja nedaudz vairāk kā 10 stundas, bet tās jau mums ir atmaksājušās. Tā kā tā ir publiskā teritorija, visi šobrīd ir apmierināti un priecīgi. Kaimiņi, jo teritorija ir sakopta, mēs - gliemežu teritorijā no tās puses vairs neienāk. Plus ir izveidojušās normālas, draudzīgas kaimiņu attiecības ar blakus esošās daudzdzīvokļu mājas iedzīvotājiem. 

Gliemežu skaita samazinājums

Paši bijām pārsteigti, ka pāris nedēļu laikā ieguvām tik ātru rezultātu, 2 kg bija vienreiz, pēc tam apjoms būtiski samazinājās, tagad jau tas ir rets gliemezis, ko tur atrodam. Šis rezultāts mūs mudināja tālākai cīņai un aicināt citus. Kamēr mēs aizgājām reizēm salasīt kādu spainīti, tas nedeva rezultātu, kad sākām to darīt regulāri un sistemātiski, rezultāts ir redzams. Šobrīd apsekojam teritoriju, bet patērētais laiks diviem no trīs stundām ir samazinājies vienam uz 10 minūtēm. Reizēm aizejam apskatīt teritoriju divatā tīri kompānijas pēc. Karstajā laikā pastaigu uz šo teritoriju izlaižam, bet tās nepārtraucam,pēc lietus vakarā noteikti apsekojam arī šo teritoriju.

Pirmie rezultāti mūsu ciematiņā sākās ar mūsu teritorijas nosargāšanu un blakus esošas nelielas teritorijas atgūšanu.

 

Kad jau redzējām pozitīvus rezultātus (27.07.2022)  pirmajos mūsu veiktajos darbu posmos, sapratām, ka nevēlamies vairs apstāties, jo nevēlamies, lai gliemezis atgrieztos pie mums dārzā. 

Vispirms interesēja gliemezi ierobežot aiz otras robežas. To izdarot, Spānijas kailgliemezis mūsu dārzā ir retums.

Kopā līdz augusta vidum pamazām pēc teritoriju saimnieku nopļaušanas, esam savu lasīšanas platību palielinājuši tuvu jau 1 hektāram. Daļa no tās ir vairs tikai pieskatāma.  Sākotnēji mums daudz darba prasīja pa dienu nogrābt nopļauto zāli un pēc nepieciešamības izgrābt arī iepriekšējo gadu zāli, piepļaut krūmu apakšas. Tā ievērojami saīsināja gliemežu lasīšanas laiku, pirmajā vakarā gliemeži bija vairāk, pēc tam to skaits būtiski saruka.

Pati gliemežu lasīšana mums diviem sākumā prasīja pat līdz 3 stundām vakarā, šobrīd jau tā ir stunda, kura praktiski jau no lasīšanas ir pārvērtusies par patīkamu pastaigu. Lai spētu apstaigāt visas platības, izvērtējām situāciju, sākām ar tām vietām, kur bija lielākie gliemeži, lai tos nolasītu un tie nepaspētu sadēt nākamo paaudzi. Lasot Spānijas gliemežus visus pēc kārtas - lielus un mazus, sākumā nolasās tāpat lielie, pēc tam vairāk lasīšanai paliek mazie.  Pirmajā lasīšanas reizē izteikti tiek nolasīti mīlas pārīši, pēc tam jau vairs šādus skatus neredzam. Ja sanāk vairāk lasīt, izvērtējām vai varam apstaigāt visu vai tomēr lasīt teritorijās pēc grafika.

Pirmo lasīšanas reižu laikā šajās platībās (neskaitot mūsu dārzu, kur gliemežu vienkārši nebija daudz) esam salasījuši vismaz 30 litrus gliemežu. Pēdējo reižu lasījumi vakarā (augusta vidū) pēc lietus sasniedz puslitru.

Esam sazinājušies ar visiem vēl aktuālajiem Zvirgzdu īpašumu saimniekiem, lai informētu par gliemežu esamību viņu teritorijas malās un esam gatavi palīdzēt ar savu padomu un iespēju robežās piedalīties ar savu palīdzību, ja tāda būs nepieciešama.

Šobrīd darbs ir jāturpina, šīs sezonas laikā Zvirgzdos konstatēts aptuveni 6 reizes lielākā platībā nekā tās bija pagājušā gadā. Ja gliemezi neapturēs, risks tiem ir nokļūt pāri ceļam lielajās pļavās un Talsu privātmāju rajonā.